انواع چوب های ترموود

انواع چوب های ترموود

در انواع چوب ترموود، از چوب حرارتی علاوه بر کاربردهای داخلی در ساختمان برای استفاده در نمای چوبی خارجی ساختمان استفاده می شود. این چوب که با نام های مختلف بازاری مانند ترمووود، ترمووود، ترمووود و … شناخته می شود در انواع چوب کاج، صنوبر، وانت و ایروکو موجود است. برای محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید و همچنین زیبایی چوب ترمو، پوشش موم با پایه آبی، لاک، رنگ یا روغن توصیه می شود که اطمینان حاصل شود که نیازی به نگهداری طولانی مدت ندارد. .

چوب حرارتی یکی از انواع چوب های ترموود است که معمولا به دو دسته چوب نرم و چوب سخت تقسیم می شود: 

 

مخروطیان در انواع چوب های ترموود:

وقتی می گوییم چوب نرم، لزوماً به این معنی نیست که نسبت به چوب سخت ضعیف تر، شکننده تر و چگالی کمتری دارد.
این چوب ها دارای چگالی (دانسیته) یا فاصله مولکولی کمتری هستند. و به دلیل نداشتن گره مرکزی بافت خاصی دارند. که بسیار زیباست. درختان نرم به دلیل سبکی، ارزانی و بافت زیبا برای نمای چوبی ساختمان بسیار مناسب هستند.
در واقع، تفاوت اصلی بین چوب نرم و چوب سخت در نحوه تولید مثل آنهاست.
چوب نرم در میان ساقه ها و چوب سخت در میان ساقه ها قرار دارند.
درختان سوزنی برگ اغلب از درختانی مانند صنوبر، صنوبر (کاج) و کاج (کاج) که اصطلاحاً گل همیشه بهار نامیده می شود، برداشت می شوند، زیرا در زمستان نمی ریزند و پوشش سبز برگ های آنها در طول سال باقی می ماند. رنگ این درختان کمی زرد یا قرمز است.

کاج فنلاندی یکی از بهترین کاج های جهان است. شرایط آب و هوایی خاص منطقه زیرقطبی فنلاند دارای زمستان های طولانی و تابستان های کوتاه است. و درختان فقط 2 ماه در سال برای رشد دارند. رطوبت خاک بسیار بالاست. در تابستان شرایط ایده آل برای یک جنگل قطبی وجود دارد.

با توجه به تابستان کوتاه، درختان این امکان را دارند که فقط به سمت خورشید و مستقیم حرکت کنند.
در نتیجه درختان بسیار صاف و مستقیم به صورت عمودی رشد می کنند. این باعث می شود کاج فنلاندی برای تولید الوار بسیار مناسب باشد.

از آنجایی که اکثر درختان کاج سریع و مستقیم رشد می کنند، چوب آنها که چوب مخروطی نامیده می شود، معمولا ارزان تر از چوب سخت است.
یافتن درختان مخروطی که پایدار هستند نسبتا آسان است. (جنگل های پایدار جنگل هایی هستند که در مزارع درختی رشد می کنند تا ذخایر بی پایان درختان سوزنی برگ را فراهم کنند).

اگر از این نوع چوب های کشت شده در مزارع درختی استفاده کنیم، درگیر روند جنگل زدایی و جنگل زدایی جهان نیستیم و همیشه منبع خوبی از چوب داریم.

چوب سخت در انواع چوب های ترموود:

اکثر نجارها دوست دارند با چوب سخت کار کنند. تنوع رنگ ها، بافت ها و نقش های رگه ها باعث می شود مبلمان جالبی از این نوع چوب ساخته شود. آنچه مصرف درختان سخت چوب را محدود می کند قیمت آنهاست. ابزار ساخته شده از برخی از گونه های این چوب می تواند بسیار گران باشد.
چوب‌های سخت درختان برگ‌ریز هستند. معروف ترین آن درخت ون یا زبان گنجشک است. گونه های دیگر عبارتند از: گردو، صنوبر، بلوط، افرا، ماهون، گیلاس، صنوبر و غیره.
این درختان در زمستان برگریز هستند. و در بهار برگهای جدید آنها رشد می کند.
کشتی های بزرگ نمونه ای از چوب های سخت هستند.
چوب های سخت به دلیل بافت خاصی که دارند بسیار زیبا هستند. و نماهای چوبی چشم نوازی ایجاد می کنند. ابزار ساخته شده از برخی از گونه های این چوب می تواند بسیار گران باشد.
چوب های سخت به دلیل قیمت بالا و وزن بیشتر نسبت به چوب های نرم کمتر در نماهای چوبی استفاده می شوند. این درختان برای کفپوش یا کفپوش چوبی و همچنین در مناطقی که رفت و آمد زیاد دارند به شدت توصیه می شود.
اکنون یافتن برخی از چوب های سخت بسیار دشوار است و نادر هستند زیرا بدون نگرانی در مورد ناپدید شدن آنها بریده می شوند. (نمونه آن گل سرخ بنفشه برزیلی است.) این نه تنها ضایعاتی برای محیط زیست است، بلکه قیمت این درختان را به شدت افزایش می دهد.

اگر می توانید، سعی کنید هیزم را از جنگل های پایدار خریداری کنید. (مزارع درختان تجاری که در آن تامین الوار تضمین شده است.) این می تواند از درختان جنگلی پایدار حمایت کند.
استفاده از چوب ترمو انواع سخت یا نرم برای نماهای چوبی بستگی به طرح دارد. و معماران ساختمان مصمم ترین افراد در انتخاب نوع چوب مناسب برای نمای چوبی ساختمان هستند.

انواع چوب ترمووود

اگر می خواهید اطلاعات مفیدی در مورد چوب ترمو و انواع چوب ترمو بدست آورید به مقاله ی ترموود یا چوب ترمووود چیست و چه کاربردی دارد، مراجعه نمایید و تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

چوب کاج ترمو

چوب کاج ترمو، یکی از انواع چوب ترموود است که چوب کاج به دلیل وزن کم و مقاومت بالا در برابر شرایط مختلف آب و هوایی و تغییرات آب و هوایی پس از کار حرارتی در زمره چوب های نرم طبقه بندی می شود و بهترین گزینه برای نما و فضاهای باز ساختمان می باشد.

ترموود پلاستیکی

ترموود پلاستیکی، یکی دیگر از انواع چوب ترموود است که به چوب پلاست معروف است، یک محصول صنعتی است که از ترکیب الیاف پلاستیکی و چوبی قابل بازیافت به دست می آید. از آنجایی که این ماده شباهت زیادی به چوب طبیعی و ترمووود دارد به آن ترمووود پلاستیکی نیز می گویند.

ترموود زبان گنجشک

ترموود زبان گنجشک، یکی دیگر از انواع چوب ترموود است که آش (ASH) نوعی گیاه گلدار و منشأ آن اروپاست و گل ملی سوئد است. تنه درخت (ASH) در آسیا از جنوب غربی است، یعنی. از شمال ترکیه تا قفقاز شرقی و رشته کوه های البرز. در اروپا، درختان زبان گنجشک (ASH) را می توان به طور گسترده در آلمان و همسایگان آن یافت. همچنین جنگل های بزرگ صنوبر (ASH) در آمریکا وجود دارد.

چوب ترموود ضد اب

چوب ترموود ضد اب، یکی دیگر از انواع چوب ترموود است که این چوب ضد آب علاوه بر جذب حداقل رطوبت، خواص بسیاری نیز دارد. مثلا عدم انبساط و انقباض زیاد که باعث تغییر شکل می شود. عدم جذب حشرات و موریانه ها به دلیل بسته شدن ظروف چوبی و آزاد شدن مواد مغذی در بافت چوب و سایر عناصر موجود در چوب طبیعی، اما چوب ضد آب در برابر آنها مقاوم است. به همین دلیل چوب ضد آب در نمای ساختمان ها و در تمامی فضاهای باز کاربرد زیادی دارد.

ترموود اس ال پی

ترموود اس ال پی، از قدیم الایام مردم دریافته اند که سوزاندن و نیمه سوزاندن چوب مقاومت آن را در برابر بسیاری از عوامل جوی محیط به میزان قابل توجهی افزایش می دهد و در این راستا تحقیقات گسترده ای در کشورهای مختلف در این زمینه آغاز شده است. .
فنلاند پس از سال ها تحقیق و آزمایش با استفاده از روش های مهندسی و تکنولوژی مناسب و با عملیات حرارتی چوب، عمر و دوام چوب را افزایش داده و به روش THERMO WOOD دست یافته است.

انواع ابعاد ترموود

در انواع ابعاد ترموود، طبق استانداردهای بین المللی فنلاند، چوب ترمووود معمولاً باید از تنه درختان گردابی استخراج شود و از آنجایی که قطر و اندازه تنه این درختان تقریباً یکسان است. ابعاد ترمووودهای تولید شده یکسان است.
با توجه به این استانداردها و با توجه به ماهیت تولید این محصول، روش محاسبه ابعاد ترمووود از نظر عرض، عرض و ضخامت از تنوع زیاد و زیادی برخوردار نبود. بنابراین در هنگام فروش ترمووود یا خرید ترمووود، مشتریان و فروشندگان با چالش و سردرگمی مواجه نمی شوند.

ترمووود چیست؟

ترمووود، ترمووود یا ترمووود درختی است که مراحل مختلفی را طی می کند و در اصل، روش های در معرض دماهای مختلف از حدود 100 درجه سانتیگراد تا بالای 200 درجه سانتیگراد قرار دارد.

این معمولاً در حضور مقادیر کم اکسیژن انجام می شود و در طی این فرآیند دیواره سلولی چوب از نظر حرارتی اصلاح می شود.

این کار چوب را خشک می کند و رطوبت موجود در آن را کاهش می دهد و در این فرآیند اجزای دیوار را از بین می برد.

قفس ترمووود ساخته شده است که تورم چوب را تا 50 درصد کاهش می دهد.

پس از مدتی درخت در این حالت به مرحله ای می رسد.

زمانی که تقریبا تمام صمغ ها و رطوبت داخلی از بین برود، مقاومت درخت در برابر قارچ های چوب خوار افزایش می یابد.

و به تدریج در حال آماده شدن برای تبدیل شدن از چوب معمولی به ترمووود است.

اما خواص مکانیکی ترمووود به دلیل تصعید برخی از مواد چوبی ضعیف می شود.

هنگام استفاده از چوب ترمووود باید مورد دوم را در نظر گرفت.

پس از درمان چوب ترمووود، چوب در برابر سرما، گرما، باران، رطوبت، حشرات

و در برابر هرگونه تغییر شکل در محیط داخلی و خارجی مقاوم است

و می توان از آن به عنوان ترمووود با ترمووود استفاده کرد.

تاریخچه انواع ترمووود

چوب، آتش و حرارت و چوب ترمووود ریشه در گذشته های دور دارند. چوب یکی از اولین مصالحی بود که از ابتدا به طور طبیعی و فراوان در دسترس انسان قرار گرفت.

از دوران باستان، چوب (و سنگ) یکی از اولین مصالح ساختمانی در تاریخ بشر بوده است، که مورد بهره برداری و استفاده قرار گرفتند. بنابراین تاریخچه استفاده از چوب به قدمت زیادی برمی گردد.

اگرچه مردم اولیه به غارها پناه می بردند، اما قبل از مواد دیگر از چوب استفاده می کردند.

با این حال، خواص فیزیکی چوب به طور ذاتی محدودیت هایی را برای استفاده از آن، به ویژه در فضای باز، ایجاد می کند.

اگر کمی از شخص اول فاصله بگیریم و به سمت استفاده گسترده تر از چوب برویم، خواهیم دید

عواملی مانند اثرات رطوبت و تشکیل کپک، قارچ، عفونت حشرات مانند موریانه و حساسیت چوب به اشتعال.

عوامل محدود کننده ای برای استفاده از چوب وجود داشت که باید به نوعی مورد توجه قرار می گرفت.

 

ریشه انواع چوب های ترموود در گذشته های دور

 

با گذشت زمان، مردم متوجه شدند که حرارت دادن چوب باعث افزایش دوام آن می شود و این سوال به حدی گسترش یافته است که قرن ها ثابت شده است که سوختن سطوح چوبی در آتش، برای استفاده در نمای بیرونی و نمای ساختمان باعث دوام بیشتر آن می شود.

اساس شکل دهی ترمووود بر پایه حرارت دادن، حرارت دادن و سوزاندن چوب است.

مردم در طول تاریخ با گشودن آتش و با سوزاندن و گرمایش چوب همیشه برای بقا به این موضوع توجه ویژه ای داشته است.

شواهد اولیه آتش سوزی به آفریقای جنوبی بازمی گردد و با توجه به شرایط محیطی انسان، آتش احتمالا اولین محصول رعد و برق برای انسان است.

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که انسان ها حدود یک میلیون سال است که از آتش استفاده می کنند

و اساس تولید ترمووود سال هاست که پایه گذاری شده است.

این یکی از چیزهای اجتناب ناپذیر برای زندگی، تولید گرما، پخت و پز، دور نگه داشتن حیوانات از مکان هایی بود که مردم اولیه در آن زندگی می کردند.

چوب ذاتاً در برابر حرارت و احتراق مقاوم است و در برابر شرایط محیطی استفاده پایداری بیشتری دارد.

چوب حرارت دیده یا به اصطلاح ترمووود در سه مرحله کار اولیه و گرمایش برنامه ریزی شده تولید می شود.

فرآیند انواع چوب های ترموود

در مرحله اول ترمووود، دمای چوب به کمک گرما و بخار آب در کوره ای با دمای حدود 100 درجه سانتی گراد به سرعت بالا می رود.

و سپس دما به تدریج و یکنواخت افزایش می یابد. تا به 130 درجه سانتیگراد برسد.

در مرحله دوم، دمای کوره به 225-180 درجه سانتیگراد ادامه می یابد.

کدام بخار آب چوب را از اشتعال محافظت می کند.

در آخرین مرحله از این فرآیند، دمای چوب حرارتی با پاشیدن آب بر روی آن کاهش می یابد.

سپس با کاهش دمای چوب به 8-90 درجه سانتیگراد، دوباره آن را مرطوب کنید.

رطوبت کافی در حدود 7-4 درصد به چوب باز می گردد.

از چوب حرارتی علاوه بر کاربردهای داخلی در ساختمان برای استفاده در نمای چوبی خارجی ساختمان استفاده می شود. این چوب که با نام های مختلف بازاری مانند ترمووود، ترمووود، ترمووود و … شناخته می شود در انواع چوب کاج، صنوبر، وانت و ایروکو موجود است. برای محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید و همچنین زیبایی چوب ترمو، پوشش موم با پایه آبی، لاک، رنگ یا روغن توصیه می شود که اطمینان حاصل شود که نیازی به نگهداری طولانی مدت ندارد. .

 

Join Us Today

لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید

Share With Friends

Another Tours

فهرست
مشاوره رایگان پیام دهید