هر آنچه بایستی در مورد چوب روسی دانست...

امروزه چوب به یکی از فرآورده های کاربردی مبدل شده است که می توان آن را به کلیه کشورهای دنیا صادر یا وارد نمود. در هریک از کشورها با توجه به شرایط آب و هوایی و گونه درختان آن ناحیه، گونه ویژه ای از چوب  بیشتر وجود دارد که با توجه به مقدار به کار گیری آن در صنایع گوناگون به سایر  کشورها صادر می شود.

چوب روسی

اگر تا به امروز برای تهیه کابینت، مبلمان، سرویس خواب و نمونه هایی از این قبیل به پایگاه های خرید رفته باشید قاعدتاً اسم چوب روسی را به دفعات مختلف شنیده اید. اقسام مختلفی چوب که از روسیه به کشور ایران وارد می شود در بازار ایران با اسم چوب روسی معروف گشته و از دامنه گسترده ای برخوردار است.

چوب های روسی وارداتی اقسام گوناگونی من جمله نراد، کاج، بلوط، راش، نوئل و… دارد که اکثراً به رنگ کرم متمایل به قهوه ای ،سفید و قرمز می باشند. این چوب ها که از انواع گوناگون درختان نرم یا سخت تهیه شده اند در یک بازه زمانی که در این کشور شرایط آب و هوایی مطلوب است برش خورده و به قطعات معینی به صورت الوار، گرده، خشکن یا غیر خشکن و به شکل بندیل به سایر کشورها صادر می شود.  چینار چوب وارد کننده اقسام مختلفی چوب روسی، تراورس، چند لایه و…  است. این مجموعه مبادرت به واردات و تهیه اقسام چوب های ساختمانی و صنعتی از روسیه نموده است تا نیاز استفاده کنندگان را به  آسانی برطرف نماید.

آشنایی با انواع مختلف چوب روسی

در این مبحث می خواهیم به تشریح انواع مختلف چوب روسی بپردازیم. انواع مختلفی از چوب به وسیله موسسه های معتبر و کارآمد در حیطه صنعت چوب در ایران به کار گرفته می شود. قابل ذکر است که یکی از کاربردی ترین و کهن ترین چوب های به کار گرفته شده در این صنعت، چوب روسی است که دارای انواع مختلفی من جمله انواع کاج ( نراد، یولکا، ساسنا)، راش، اقسام لمبه های روسی و بلوط می باشد.چوب روسی

 • چوب نراد:

این نوع از چوب یکی از گونه های درخت کاج می باشد و با دارا بودن برگ های سوزنی و همواره سبز جزوه چوب های نرم نیز به شمار می آید. این چوب ها بسیار کم وزن بوده و کاربردهای مختلفی   نظیر تولید دیوار پوش، کف پوش، مبلمان و…دارد. از این نوع چوب به علت وزن کم آن در تولید دکورهای سقفی نیز استفاده می شود.

 • چوب ساسنا:

یکی دیگر از انواع چوب روسی ساسنا است که از گونه های درخت کاج به شمار می آید. این نوع از چوب به علت نرمی، وزن کم و به صرفه بودن در اکثر فرآورده های چوبی نظیر الیاف سازی، نئوپان، ام دی اف به کار گرفته می شود.

 • چوب یولکا:

یولکا به نوئل نیز معروف است که از درختان سوزنی با برگ هاب همواره سبز گرفته شده است. این نوع چوب رنگی روشن ، نرم و دارای ساختی ضخیم است و با توجه به نرم بودن ساخت مستحکمی دارد. از یولکا برای تولید اقسام دکوراسیون داخلی، مواد اولیه چوبی ساختمان و… استفاده می شود.

 • چوب راش و بلوط:

از دیگر انواع چوب روسی چوب راش و بلوط می باشد که در مبلمان سازی و اقسام چیدمان داخلی به کار گرفته می شود.

 • چوب لمبه:

قابل ذکر است که این گونه از چوب ها دارای قابلیت پیوستگی از طریق اتصالاتی است که داخل آن جاسازی شده است. از لمبه در صنایع مختلف نظیر دکور چوبی، پارتیشن، کف پوش، دیوار پوش و… به کار برده می شود.

آشنایی با مزایای چوب روسی

چوب روسی در انواع مختلف به آسانی قابل حمل است و توانایی مونتاژ از محلی به محل دیگر را به راحتی دارد.

با توجه به وسعت و گوناگونی چوب روسی هریک از آن ها دارای مزایای منحصر به فردی هستند. علاوه بر شکیل بودن این نوع چوب استقامت بسیار آن سبب شده که به یکی از محصولات پر کاربرد تبدیل شود.

 • از سوی دیگر این چوب ها با توانایی منعطف پذیری و ارتجاعی بسیار کار را برای کاربر راحت نموده است.
 • به راحتی می توان روی این گونه چوب را سنباده کشید و این قضیه در ساخت مبلمان، دکور، کابینت سازی و… اهمیت به سزایی دارد.
 • عمده ترین مزیت این نوع چوب ها آلاستیسته بودن آن است که این مشخصه به چوب این امکان را می دهد که در هنگام آسیب دیدگی حین کار آن را به وضعیت اولیه خود برگرداند.
 • وزن کم چوب روسی، خمیر سفید و رشته های بلند، آن را به یک انتخاب مطلوب برای ساخت کاغذ مبدل کرده است. بهتر است بدانید که این گونه چوب دارای اهمیت خاصی از نظر سطح کیفی در تولید کاغذسازی دارد.
 • از مزایای دیگر این محصول به کارگیری آسان از اقسام پیچ و میخ است. این مورد به نجاران کمک می کند که در زمان درست کردن قطعه، کار به آسانی صورت گیرد.

عوامل مؤثر بر قیمت چوب روسی

برای تخمین و ارزیابی قیمت چوب روسی قبل از هر چیزی بایستی مشخصه و مزایای آن را مورد وارسی قرار داد در این حالت می توان قیمت اصلی آن را برآورد کرد. اصولاً قیمت چوب روسی بسته به فاکتور های مختلفی متغیر است که در اینجا بعضی از این موارد را ذکر خواهیم نمود.

 • رقابت

در مجموع شمار اندکی از کشورها در حیطه چوب مشغول به فعالیت هستند. با توجه به محدوده ، مقدار صادرات و واردات چوب،  قیمت آن نیز در کشورهای مختلفی متفاوت است.

 • موجودی

ثبات میزان موجودی، برای تدابیر تولید، مخارج‌ وابسته به آن و استفاده کلی الزامی است. بازدهی تولیدات می تواند سبب صرفه جویی در مخارج و بهبود کارایی شود. ولی زمانی که این موجودی محدود است سازندگان چوب معمولاً وادار می شوند به بازار آزاد داخل شوند که در این صورت بایستی به پرداخت حق بیمه بپردازند چون که این کشسانی با هزینه بالایی انجام می گیرد.

 • آب و هوا و عوامل فصلی

از دیگر مواردی که بر قیمت چوب روسی تأثیر می گذارد آب و هوا و محدوده تأمین چوب است. در آب و هوای مرطوب امکان دارد اغلب ‌تهیه چوب کاری سخت و دشوار باشد. در این صورت با  فقدان عرضه طبیعتاً قیمت چوب نیز بالا می رود. از آنجایی که وضعیت آب و هوایی

اثر بخشی مداومی بر قیمت چوب دارد مشتری بایستی بعضی  شرایط نظیر سیل، خشک‌سالی و.. را  در نظر بگیرد.

یکی دیگر از عمده ترین فاکتورهای مؤثر بر قیمت چوب روسی هزینه حمل و نقل آن است. هر چه میزان فاصله و دوری طولانی تر هزینه ارسال چوب بیشتر خواهد بود.

قابل ذکر است که چینارچوب با ارائه بهترین نوع چوب با قیمتی مقرون به صرفه سبب شده در بازار رقابتی رضایت کاربران را به خود جلب نماید.

فهرست
مشاوره رایگان پیام دهید